Ochrana soukromí na eshopu Xxl Stavebniny. K analýze návštěvnosti webu využíváme soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.

Více NALEZNETE ZDE.

TOPlist

Doporučujeme

arr3Střešní šindele TegolaStřešní šindele Tegola pro šikmé a ploché střechy. Asfaltové střešní krytiny Tegola v různých... arr3Sklolaminátové role GuttaglissSklolaminátové polyesterové vlnité role Guttagliss Pes jsou z vysoce odolného materiálu, který je... arr3Prosvětlovací systémy GuttaglissProsvětlovací střešní krytiny Guttagliss. Široký sortiment prosvětlovacích desek Guttagliss zahrnuje... arr3Spojovací materiál GuttaglissAtestované originální příslušenství Guttagliss. Doplňky a náhradní díly pro plastové střešní krytiny... arr3Hliníkové pergoly TerrassendachElegantní hliníkové pergoly Terrassendach z práškově lakovaného hliníku a komůrkového polykarbonátu.... arr3Vchodové stříšky GuttaRobustní vchodové stříšky značky Gutta a Guttavordach. Námi dodávané vstupní vchodové stříšky nad... arr3Zatravňovací tvárnice GuttagardenZatravňovací tvárnice Guttagarden jsou vyrobeny ze speciálního vysocepevnostního plastu a jsou...

Nopové fólie - Guttabeta - Noppex - Fondaline - Fastrade - Lithoplast - Likov - izolace základů staveb proti vlhkosti a radonu - protivlhkostní drenážní fólie

Nopové fólie Guttabeta, Noppex, Fondaline, Fastrade, Lithoplast a Likov - izolace základů staveb zabraňující vlhkosti - nejvhodnější systém pro ochranu izolace podlah i stěn ve stavebnictví. Drenážní a nopová fólie Guttabeta, Noppex, Fondaline, Fastrade, Lithoplast a Likov - izolace základů staveb zabraňující vlhkosti - nejvhodnější systém nopových fólií jsou vysokohustostní polyethylenové fólie s tzv. nopy - polokuželovými výstupky. Jsou odolné proti nárazům, proti chemikáliím, pronikání vlhkosti a proti pronikání radonu. Nahrazují izolační přizdívku. Využijete všude, kde je potřeba chránit se před vlhkostí. Vhodné zejména pro podzemní stavby, tunely a další. Základním principem nopových fólií je oddělení sanovaného vlhkého suterénního zdiva od vlhké zeminy. Nopy v nopových fóliích vytvářejí vzduchovou mezeru, mezi zdivem a zeminou. Vlhkost obsažená v zemině tak nemá přístup ke zdem nebo stěnám Všechny typy nopových, drenážních, omítacích, pro zelené střechy Guttabeta, Noppex a Fondaline se požívají nejen k izolaci základů, ale i stěn v mísnostech a domech. Montážní návody od výrobců drenážních odvětrávacích a nopových fólií Gutta, Gunnex a Onduline k nopovým fóliím Guttabeta N, Guttabeta Star, Guttabeta T20, Guttabeta Drain, Guttabeta S, Noppex, Noppex Gitter, Noppex Vlies, Noppex Duo - Noppex Duo Per, jsou ke stažení u každého produktu nopových fóliíMontážní návody nopových fólií jsou ke stažení u každého jednotlivého produktu.


Montážní návod nopových fólií

Nopové a drenážní fólie Guttabeta, Noppex a Fastrade, je vyrobena z vysokohustotního polyetylénu (HDPE). Profil fólie je tvořen polokuželovými výstupky – nopy. Použitý materiál a profil dávají fólii unikátní vlastnosti, které je možné využít v řadě konstrukcí staveb. Vysokohustotní polyetylen se vyznačuje dobrými mechanickými vlastnostmi a vysokou odolností vůči všem běžným chemikáliím. Materiál odolává plísním a bakteriím a je odolný proti prorůstání kořeny. Výrobek se vyznačuje vysokou životností v řádu desítek let, záruka výrobce je v délce 20let. Nopovou folii je možno spojovat lepením nebo svařováním. 
Základním principem funkce nopové fólie Guttabeta, Noppex a Fasrade je oddělení stavby od vlhkého okolního prostředí. Nopy tak zajišťují vytvoření plošného drenážního systému. Folii je možno rovněž použít jako náhradu izolační přizdívky při ochraně hlavní hydroizolační vrstvy.
Dalším způsobem použití je dvoustupňová ochrana proti průniku radonu. Prvním stupněm se rozumí vytvoření provětrávané vzduchové mezery, druhým stupněm nepropustná zábrana z polyetylénu.
Nejčastější použití nopových fólií Guttabeta, Noppex a Fasrade ve všech jejích modifikacích je při rekonstrukcích, kde nejúčinněji pomáhá odvlhčení objektu, odvětrání tzv. zabudované vlhkosti díky vytvoření trvale větrané štěrbiny.

Tento spoj se používá v případě potřeby vytvoření plynotěsného spojení dvou pásů.

Na rozvinutý pás nopových fólií Guttabeta, Noppex a Fastrade se nalepí dvě řady butylkaučukové pásky butylband š.15mm. Po odlepení krycí fólie z pásky se nalepí krycí pás fólie a řádně se dotlačí.

Provádí se stejně jako lepení butylkaučukovou páskou, jenom se použije butylkaučukový tmel, který se na fólii nanese ve dvou řadách.

Pro tento spoj je nutno použít zvláštní přístroj pro svařování fólií z plastů horkým vzduchem (např. LEISTER). Fólie je nutné svařovat vždy na rovné ploše s přeložením min. o 3 řady výstupků. Je nutné dbát na to, aby nedošlo k propálení fólie. Pro aplikace svařováním je možno dodat fólii s oboustranným plochým okrajem š. 100mm.

Při použití na svislé konstrukce (např. sanace vlhkého zdiva), kde jsou snížené nároky na vodotěsnost, je možno GUTTABETU kotvit mechanicky – pevnostními hřeby s plastovou kónickou podložkou nebo talířovými hmoždinkami. V případě použití GUTTABETY jako náhrady izolační přizdívky je možno fólii mechanicky kotvit ke svislé nosné konstrukci pouze nad úrovní hlavní hydroizolační vrstvy.
Pro kotvení jednotlivých fólií se používají prvky z doplňkového programu Guttabeta. Ukotvená fólie se obvykle na svislé stěně nad úrovní upraveného terénu uzavírá ukončovací lištou z plastu nebo z plechu FeZn s PES vrstvou. Tyto lišty jsou součástí příslušenství GUTTABETA. Kotvení lišt probíhá standardním způsobem běžnými spojovacími prvky. V případě plastové lišty doporučujeme kotvit v osové vzdálenosti max. 200mm.

 Řešení horizontálního a vertikálního prostupu nopovou fólií

V nopové fólii se vyřízne otvor podle tvaru prostupu a fólie se usadí do své polohy. V případě, že fólie nejde na prostup navléknout, provede se v nejkratším místě fólie řez aby bylo možno prostup a fólii napojit. Tento řez se následně spojí bud lepeným nebo svařovaným spojem. Prostupující těleso je nutno důkladně očistit, v závislosti na povrchu případně napenetrovat asfaltovým primerem.
Prostor v místě styku řezu ve fólii a prostupu se vyplní butylkaučukovým tmelem Gutta. Na tento spoj se pak plnoplošně nalepí pás pro izolaci prostupů z butylkaučuku.

Pokud není provedena řádná hydroizolace suterénního zdiva dochází k pronikání vlhkosti přes stěnu do interiéru objektu. Tento problém může být vyřešen použitím nopové fólie GUTTABETA. Principem metody je oddělení sanovaného vlhkého suterénního zdiva od vlhké zeminy. Nopy ve fólii vytvářejí vzduchovou mezeru mezi zdivem a zeminou. Vlhkost obsažená v zemině nemá tak přístup ke stěně. Vlhkost již ve stěně obsažená nebo vlhkost přicházející do suterénní obvodové stěny z interiéru je odvětrávána a transportována do drenáží potrubí. 
Použití nopové fólie při řešení problému sanace vlhkého zdiva přináší výhody velmi rychlé montáže a finančních úspor při vysoké spolehlivosti.

Postup montáže

 • Pás nopové fólie se rozvine podél sanované zdi a upraví tak, aby horní okraj nopové fólie ležel nad úrovní budoucího upraveného terénu, v případě aplikace na hydroizolaci cca 10cm nad její ukončení. V krajním případě lze horní okraj nopové fólie ukotvit i pod úrovní terénu, při současném použití adekvátních opatření.

 • Horní okraj nopové fólie se zakončí pomocí ukončovací lišty. Lišta se kotví mechanicky pomocí ocelových nerezových hřebíků nebo šroubů a hmoždinek.

 • Dole se nopová fólie seřízne nožem tak, aby nepřekrývala případné drenážní potrubí. Doporučuje se aby dolní hrana nopové fólie končila maximálně ve výšce drenážního potrubí.

 • Pokud je nutné svisle pokládané pásy nastavovat, podsune se spodní díl pod horní o nejméně 200 mm a vzniklý přesah se spojí jednou z výše uvedených možností spojování. Doporučuje se obložení drenážního potrubí filtrační geotextilií Guttatex a obsypání filtračního potrubí materiálem se stálými filtračními vlastnostmi, například štěrkem.


Nopová fólie umožňuje vytvořit účinnou bariéru proti radonu. Radon je bezbarvý plyn bez zápachu, a jeho přítomnost ve stavbě není možné jednoduše rozpoznat. Na základě stanovení koncentrací je zpravidla potřebné přikročit k volbě vhodné sanační metody, která výskytu radonu zamezuje popřípadě snižuje jeho koncentraci. Vhodnou metodu musí vždy určit příslušný projektant. 
Nopová fólie svojí konstrukcí umožňuje vytvoření dvoustupňové ochrany proti pronikání radonových plynů. Dvoustupňovou ochranou se rozumí vytvoření provětrávané vzduchové mezery mezi zeminou a konstrukcí podlahy, druhým stupněm je pak vytvoření nepropustné zábrany z polyetylénové fólie. Takto provedená zábrana zároveň chrání před vzlínáním vlhkosti do objektu. Tento systém lze použít pro střední a vysoké riziko výskytu radonu v půdním vzduchu.

 • nopová fólie Guttabeta se rozvine v potřebné délce na vyrovnaný podklad nopy dolů
 • další pás fólie se rozvine s podélným přesahem podle konkrétního způsobu spojování
 • druh spojování musí být určen projektantem
 • přebytečné přesahy nopové fólie se odříznou nožem
 • větrací potrubí je možno realizovat z trubek z tvrzeného PVC
 • napojení prostupů větracího potrubí se řeší postupem uvedeným výše


Guttabeta není při normálním používání nebezpečná. Nepředstavuje žádné toxické nebezpečí a není dráždivá při styku s kůží a očima. Materiál z kterého je vyrobena je odolný proti chemikáliím, roztokům zásad, kyselin a solí, plísním, mikroorganismům a prorůstání kořenů. Rovněž nemá žádný vliv na změnu kvality pitné vody.

 

Montážní návod danační folie Guttabeta S

 • Odstraňte vlhkou omítku až na zdivo, vyrovnejte případné prohlubně nahozením vápennou maltou a odstraňte ostré výstupky zdiva.
 • Připevněte ukončovací lištu odvětrávací S na stěnu co nejblíže u stropu a u podlahy.
 • Pokládejte Guttabetu S rozvíjením role směrem od stropu k podlaze. Zajistěte důkladné natažení fólie, aby se v ploše nezvlnila.
 • Připevňujte Guttabetu S pevnostními hřeby s kónickou podložkou, případně zatloukacími hmoždinkami ve vzdálenosti max. 30 cm ve vodorovném i svislém směru. Transparentnost fólie usnadňuje montáž.
 • Přesahujte fólii v podélném směru na celou šířku spojovacího okraje, kde je vynechána omítková tkanina. U příčného spoje je nutno tuto mřížku odstranit. Šířka přesahu cca 15 cm. V přesazích zvyšte počet fixačních bodů.
 • Fólie se nesmí spojovat v rozích místnosti, fólii je nutno umístit tak, aby ke spojení fólií došlo na ploše stěny.
 • Použijte samolepicí pásky ze skelné perlinkové tkaniny na přelepení spojů fólie na stěnách a na veškerá napojení na detaily, kde fólie končí (parapety, dveře, atd.)
 • Natahujte hladítkem omítkovou vrstvu na tloušťku, která je vymezena výškou větracího profilu. Jako omítka by měla být použita pružná jednovrstvá omítka s vhodnou zrnitostí. Pod omítku doporučujeme aplikovat spojovací můstek.
NGY1ODQ4